Perşembe, 06 Mart 2014 12:44

Vu Trung My - CHE GUEVARA VE YENİ DEVRİMCİ İNSAN ÜZERİNE DÜŞÜNCELERİ

Yazan 
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

     Vu Trung My

 

         Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi

                            (Cập nhật: 6.7.2007)

 

 

         Fırtınalara ve yağmurlara inat

         Devam edecek yürüyüşümüz

         Seçtiğin uzun yolda

         Che, dostum

         Yine göreceğiz zafer gününü

 

                            Gerardo Alfonso (1)

 

Ernesto Che Guevara de la Serna, yaygın deyişle Che Guevara, El Che ya da yalnızca Che, 14 Haziran 1928’de Arjantin’de Rosaria’da orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1953’de Che, Buenos Aires Üniversitesi tıp fakültesinden mezun oldu. Latin Amerika ülkelerini bir baştan bir başa gezerken birçok insanın yaşadığı yoksulluk koşullarını doğrudan gözlemledi. Bu yolculuklar sırasındaki deneyimleri ve gözlemleri, yalnızca bir devrim yoluyla yoksulluğun kaldırılabileceği ve kardeş Latin Amerika ülkeleri arasında birleşik bir politik bloğun inşa edilebileceği sonucuna ulaşmasına yol açtı. 1953’de Che, Başkan Jacobo Arbenz Guzmán tarafından uygulanan reformlar hakkında bilgi almak için Guatemala’ya gitti. Ancak, 1954’de ülkede bir darbe oldu ve Meksika’ya gitmek için ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Orada Küba’daki Batista diktatörlüğüne karşı devrimci bir saldırı hazırlığında olan Fidel Castro, Raul Castro ve diğer Kübalı devrimcilerle karşılaştı.

Kasım 1956’da aralarında Che Guevara’nın da bulunduğu bir grup genç devrimci Fidel Castro önderliğinde Granma yatıyla Küba’ya döndüler. Batista hükümetinin birlikleriyle girdikleri ilk eşit olmayan çatışmada genç devrimcilerin çoğu öldürüldü. Fidel, Che ve diğer hayatta kalanlar kaçtılar ve Sierra Maestra Dağları’nın derinliklerinde yeniden biraraya geldiler. Orada Ocak 1959’da zaferle sonuçlanan Küba devrimci savaşını başlatmak için devrimci bir üs oluşturdular.

Che Guevara, Fidel Castro liderliğinde yeni devrimci hükümette Küba Merkez Bankası Başkanlığı ve Sanayi Bakanlığı gibi çok önemli görevler aldı. Emperyalizme karşı mücadele sürecinde birçok önemli uluslararası konferans ve örgütte Küba’yı temsil etti. Ortodoks olmayan bir Marksist olarak düşünen Che, 1960’lardaki solcu gençliğin ideolojilerinin oluşmasında önemli bir rol oynadı. 1965–1966 yılları arasında Che Küba’yı terk ederek Kongo’ya gitti ve bu orta Afrika ülkesinde devrimci bir örgüte katıldı. 1966 Sonbaharı’nda Bolivya’da Santa Cruz’da devrimci gerilla güçleri örgütledi. 8 Ekim 1967’de Che’nin gerilla grubu, diktatörlük rejiminin hükümet birlikleri tarafından yok edildi. Che yaralanmıştı, yakalandı ve birkaç gün sonra kurşuna dizildi. Kahramanca öldü.

Che Guevara öldü ancak onun yeni bir toplumla ilgili ilerici devrimci düşünceleri Latin Amerika devrimcilerinin ve dünya çapında barışseverlerin zihinlerinde kaldı.

 

Che Guevara’nın Marksist Bakış Açısı

Che’nin düşünceleri, birçok etmenden, özellikle de Marksist bakış açısından kaynaklanıyordu. Bu nedenle Che’yi yalnızca dostları ve onu tanıyanlar değil, o da kendisini bir Marksist olarak tanımlıyordu.  Che’nin düşüncelerinde özel bir yan olarak öne çıkan önemli bir özellik, Che’nin Marksizmi yalnızca kitaplardan ve masa başında değil kendi yaşam deneyimlerinden, halkın yoksulluğundan, yaşadığı yerlerdeki emperyalistlerin ve sömürgecilerin sömürüsünden öğrenmişti. Che, bu deneyimleri üniversiteden mezun olduktan hemen sonra ve bölge ülkelerini dolaşırken yaşamış ve bunları başkalarıyla paylaşmıştı.

Bu, dogmatizm karşısında Che’nin Marksist bakış açısında önemli bir nitelik oluşturuyor. O, Marksizm-Leninizmin gerçek bir toplumun inşasına bürokratik ve mekanik bir tarzda uygulanması düşüncesini kabul etmiyordu. Marksizm-Leninizmin bir sistem içinde bir kalıp olarak almanın ve onu ölümsüz, sarsılmaz ve değişmez bir gerçek olarak görmenin mutlak bir dogmatizmden başka bir şey olmadığını söylüyordu. 

        

Che Guevara’nın “yeni tip insan” hakkında düşüncesi

Che, devrimin yalnızca toplumsal yapı ile rejimin kurumlarının değişmesi olmadığını, aynı zamanda insanların, onların bilinç ve değerlerinin, insanlar arasındaki toplumsal ilişkilerdeki gelenekler ve alışkanlıkların da köklü bir tarzda ve bütünüyle değişmesi olduğunu savunuyordu. Bir devrimin ancak “yeni insanı” yarattığında gerçekleşeceğini öne sürüyordu. Che’nin düşüncesine göre gerçek devrimci yeni insanlar, tüm yaşamlarını çalışmaya adamalıdır. Bu insanlar, yeni güne devrim için uyanmalıdır. Bu, toplumsal çıkar için kendi mücadelelerini olduğu gibi çalışmaya kurban etmek değildir. Eğer bu eylem gerçekten bireysel arzulardan kaynaklanıyorsa ve bireysel ihtiyaçları karşılamak içinse bu bir kendini kurban etme değildir. Dolayısıyla burada  “kurban etme” sözcüğü söz konusu değildir. Bu, gerçek anlamıyla devrim tarafından aydınlanan ve dikkatli ve düşünceli bir tarzda çalışan bir devrimcinin en önemli niteliğidir. Ancak, bu basit bir gerçeklik değildir ve yanlış yanlar her zaman vardır. Devrimciler için en büyük zorluk, toplumsal çevrenin geliştirilmesi için özel sonuçlar elde etmek ve bu yönde davranmak için kendi duygularından ve algılarından kurtulabilmektir. 

Che’nin devrimci düşüncelerinde öne çıkan bir diğer özellik de gençlerin ve siyasi partinin toplumsal rolüyle ilgili getirdiği tanımdır.

Birincisi, gençler “yeni insan”ın yaratılmasında çok önemli rol oynarlar. Gençler bir komünist olmaktan gurur duymalı ve belli bir anda ve belli bir yerde ideallerini ortaya koymaya hazır olmalıdır. Bu arada, gençler, her hangi bir sorun ya da bir adaletsizlik karşısında duyarlı olmalıdır. Her zaman sahip olduklarıyla yetinmemeli, bilmediklerini araştırmak ve öğrenmek için hazır olmalı, bilgilerini zenginleştirmek için yeni bilgileri almalı ve öğrenmelidir.

İkincisi, bütün siyasi partiler ve öncü örgütlenmeler, en seçkin insanları biraraya getirmelidir. Bu durumda, “yeni insan” kavramı, herhangi bir görevi yerine getirmeye hazır politikacı olarak anlaşılır (Che onlara “kadrolar” diyordu). Che şöyle diyordu: “Kadro, ideolojik motorun en önemli parçasıdır. Bu motorun dinamik bir vidası olarak adlandırabileceğimiz bir şeydir; işlevsel parça olduğu sürece bir vida, doğru işlevini yerine getirecektir; kadronun dinamikliğinin ölçüsü, onun yalnızca sloganları ya da talepleri aşağıya ya da yukarıya basitçe aktaran bir aracı olmaması, tam tersine kitlelerin gelişmesine ve liderlerin bilgisine yardımcı olan bir yaratıcı olmasıdır.”

 

Che’nin bakış açısında yer alan enternasyonalist ruh

 “Devrimci, bir sosyalist sosyalizmin inşasının dünya ölçeğinde tamamlanmasına kadar, hiç durmayan eylemiyle kendisini çaba içinde gören devrimin ideolojik motor gücüdür. Eğer onun devrimci coşkusu, acil görevler bölgesel düzeyde yerine getirildiğinde körleşir ve bu devrimci devrimci proletarya enternasyonalizmini unutursa, onun önderlik ettiği devrim, esinlendirici bir güç olmaktan çıkacak ve devrimci, amansız düşmanımız emperyalizmin çok iyi yararlanacağı uyuşturucu bir rehavete gömülecektir. Proletarya enternasyonalizmi, bir görevdir ancak aynı zamanda o devrimci bir zorunluluktur. Dolayısıyla halkımızı bu yönde eğitiyoruz!”

Che Guevara’nın bu bakış açısı, derin bir insanı devrimci anlam taşımaktadır. Che’nin bakış açısındaki gerçek insancıllığın en yüce değeri, mantıksal olarak Marksit hümanizmden başka bir şey değildir. Onun eseri, tüm dünyada proletaryanın kurtuluşuna arayan uluslararası bir görüş içeren, bireysel ve ulusal faktörü aşan enternasyonalist ruh biçiminde belirgin bir eğilimi ortaya koymaktadır

Açıktır ki, onun bu enternasyonalizmi, yalnızca bir duygu değil, her şeyden önce, baskı ve adaletsizlikten insanlığı kurtarmak için verilen mücadelede uluslararasında gerçek ve dinamik bir birliğin gerçekleştirilmesidir. Bu nedenle kurtuluş tek bir eylemle sağlanamaz, kurtuluşun sağlanması bir süreç olmalıdır.

Kaynak:

http://www.anafikir.gen.tr/90-diger-konular/dunyadan/312-che-guevara-ve-yeni-devrimci-insan-uzerine-dusunceleri-vu-trung-my.html

Okunma 405028 defa

3659 yorum

 • Yorum Linki sex hidden cam Salı, 23 Ekim 2018 22:12 yazan sex hidden cam

  Ich habe gestern bei der Post mal nachgefragt wenn ich den Umchlag verschicke muß ich eine Briefmarke mit 2 Euro drauf kleben und der Umschlag kostet 0 Euro.

 • Yorum Linki szex video Salı, 23 Ekim 2018 21:16 yazan szex video

  ein paar hundert Metern Entfernung konnten wir ein paar Leute erahnen, die offensichtlich ein Party im Freien veranstalteten.

 • Yorum Linki 바카라사이트주소 Salı, 23 Ekim 2018 11:05 yazan 바카라사이트주소

  I just wanted to make a word to be able to express gratitude to you for these precious tricks you are sharing here.
  My extensive internet search has at the end of the
  day been honored with reasonable know-how to exchange with my guests.
  I 'd mention that most of us readers actually are rather
  endowed to be in a remarkable site with very many brilliant
  professionals with very helpful hints. I feel extremely happy to have
  come across the webpage and look forward to so many more pleasurable times reading
  here. Thanks once again for all the details. https://view999.com

 • Yorum Linki website-link Salı, 23 Ekim 2018 00:20 yazan website-link

  Dabei schien alles sicher.

 • Yorum Linki navigieren sie zu dieser website Pazartesi, 22 Ekim 2018 19:40 yazan navigieren sie zu dieser website

  Der Trend des Handy Telefonsex schießt den Top Ten weit nach oben.

 • Yorum Linki adidas ultra boost adidas ultra boost Pazartesi, 22 Ekim 2018 16:53 yazan adidas ultra boost adidas ultra boost

  air jordan mens jordan superfly 2017big boys nba shoes womens nike mamba instinctair jordan mens air jordan 7air jordan womens womens air jordan true flight
  adidas ultra boost adidas ultra boost

 • Yorum Linki Moses Pazartesi, 22 Ekim 2018 00:41 yazan Moses

  Hi! This post could not be written any better! Reading
  this post reminds me of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this
  article to him. Fairly certain he will have a good read.

  Thank you for sharing!

 • Yorum Linki MindyJet Pazar, 21 Ekim 2018 00:16 yazan MindyJet

  Хочу рассказать именно о том времени, когда меня преследовало сильное желание изменить в отместку, фактически это было навязчивой идеей, так я думала, что это сможет заглушить немного мою душевную боль. Мне изменял мой любимый человек, который каждый день клялся мне в любви, говорил что любит, но вёл тайную жизнь в соц.сетях. Нам было по 28 лет, он завёл интрижку в соц.сети, [URL=http://www.sibirintim.com/indi_3742.html]селиконовая шлюшка[/URL]
  Позже я поняла, что общение не только не прекратилось, а его стало еще больше. Периодически наблюдала их онлайн вдвоем в одних и тех же мессенджерах. Поделилась с подругой своими подозрениями. Она стала предполагать, что это, возможно, только мои догадки, и на самом деле ничего нет. Я уже и сама стала думать, что, может, просто схожу с ума от ревности. Чтобы отношения были удачными, нужно уметь доверять. Я не хочу никого осуждать, просто считаю, что о детях нужно говорить сразу, я бы полгода своей жизни не поторатила на него и эти бессмысленные отношения

 • Yorum Linki nuetzliche quelle Cumartesi, 20 Ekim 2018 22:35 yazan nuetzliche quelle

  Informiere dich doch erst einmal, bevor du einen Text verfasst.

 • Yorum Linki cam sex ohne anmeldung Cumartesi, 20 Ekim 2018 16:06 yazan cam sex ohne anmeldung

  Meine Hand schlich sich unter den Bund der Jans.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.